Субота, 23.11.2024, 05:18
Депомаранч
Приветствую Вас Гість | RSS
Меню сайта
Категории каталога
Мои статьи [46]
Главная » Статьи » Мои статьи

Роман Конопльов проти Сандея Аделаджі

 «кагебізація» суспільства по-норвезьки чи помаранчева демократія по-російськи?

 

Уривок з інтерв`ю Романа Конопльова

 
- Роман Конопльов: - В Норвегії діють дещо інші, ніж, скажімо, в Росії або Ізраїлі, підходи в області протидії екстремізму. І, попри видимі прояви протиправної діяльності, ті або інші політичні події в суспільному житті, в цілому ці підходи працюють бездоганно. На сьогодні норвезьке суспільство не має такої проблеми, як вбивства іноземців на вулицях.

На відміну від російської правоохоронної системи, що неповороткої, такої, що не має належного матеріально-технічного забезпечення і кваліфікованих людських ресурсів, і, як прийнято говорити, що «працює по хвостах» правопорушень, в Норвегії використовується достатньо масштабний комплекс мерів по попередженню екстремістської діяльності.

- Як же діють норвезькі спецслужби в справі протидії екстремізму?

Роман Конопльов: - В першу чергу слід зазначити високий професійний рівень роботи правоохоронних органів. Крім того, в Норвегії діє значне число громадських, професійних, гуманітарних і релігійних організацій, що охоплюють все без виключення шари суспільства. У них все і все під контролем.

У сучасній Норвегії при пильнішій увазі неможливо зрозуміти, де закінчується спецслужба і починається та або інша організація. Суспільство в значній мірі утворене і монолітно в таких питаннях, як суспільна безпека і захист прав особи. Норвежці знають, що сучасним миром править інформація - будь-якого роду. Це, мабуть, найцінніше - інформація про людей, про їх схильності і уподобання. Тому ненав'язливий, але постійний контроль є атрибутом сучасної Норвегії у всіх сферах - хоч партії, НГО, міграційне відомство, охорона здоров'я, адвокатура і так далі. Цим Росія від Норвегії безумовно відрізняється.

Норвежці мають не лише власний багатий досвід контролю над суспільством, але і переймають досвід інших держав. Все ж не варто забувати, що Норвегія - це член північно-атлантичного альянсу, що користується всіма новаціями своїх військових і політичних союзників в цій сфері.

Певним сигналом, своєрідним дзвінком, є схильність якої-небудь людини до насильства і непокори, як, загалом, і до будь-якого роду нелояльності нормам суспільного життя, що діють. Таким чином функціонує відладжена система контролю, «знизу», при якій суспільство, довіряючи і покладаючись на досвід спецслужб, контролює себе само. Вони уміло вивчають і класифікують людей.

- Трохи схоже на антиутопію Оруелла, Вам не здається?

Роман Конопльов: - Звичайно, далеко не кожен росіянин відчував би себе в подібному суспільстві, скажімо так, «затишно».

З іншого боку, норвезька «система» не потребує зовнішньої грубої атрибутики діяльності правоохоронних органів. На відміну від Москви, в Осло неможливо помітити поліцейського - вони не гуляють із зброєю навперейми, не перевіряють документи у кожного зустрічного. Навіть будівля міської поліції не має зовнішніх виразних ознак.

У Норвегії діють міжнародні правозахисні і гуманітарні організації, зокрема, філія комітету Хельсінкі. Кожна з подібних організацій є в першу чергу структурою збору і обробки будь-якого роду вхідної інформації, по суті, філією спецслужб. Безумовно, подібні структури цікавить проблематика «прав людини», «ксенофобії» і всього останнього - в тому ступені, в якому отримана інформація може бути надалі використана для тих або інших потреб.

Крім цього, важливим аспектом діяльності подібних організацій є вивчення особливостей національного менталітету представників тих або інших народів. Вивчаються потенційні погрози, пов'язані з різними міграційними потоками. Скажімо так, від росіян не варто чекати, що вони, обв'язавшись поясами з пластиковою вибухівкою, почнуть захоплювати літаки. Проте деяка діаспора схильна до занурення в релігійний фанатизм, створення кримінальних організацій, контрабанду наркотиків, або, скажімо, золота.

Норвежці не жалкують грошей для глибокого вивчення механізмів суспільної поведінки. Адже сьогодні у них і не існує іншого вибору: надто багато різноманітних етнічних групи проживають в колись моноетнічній країні. І вони намагаються вибудовувати нові схеми протидії загрозам суспільній безпеці.

І при цьому в Норвегії відсутній як елемент правової термінології і окремий закон, і санкції, що передбачають відповідальність саме за «екстремізм» .  Проте як політики, так і правоохоронні органи цієї скандинавської країни чудово усвідомлюють суть явища, використовуючи декілька інші методи кваліфікації подібного роду правопорушень. Скажімо так, з точки зору права, насильницькі дії, що мають під собою політичний і релігійний підтекст, розглядаються з видимого боку як подібне правопорушення без підтексту. Проте це абсолютно не означає, що на відміну від російських реалій, у правоохоронної системи і спецслужб зв'язані руки необхідністю «дотримуватися прав людини».
 
Категория: Мои статьи | Добавил: depomaranch (14.02.2009)
Просмотров: 970 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
Статистика
Copyright MyCorp © 2024Конструктор сайтів - uCoz